Εκπαιδευτική δράση για την Παγκόσμια Ημέρα Θεάτρου

Ο εορτασμός της Παγκόσμιας Ημέρας Θεάτρου καθιερώθηκε το 1962 από το Διεθνές Ινστιτούτο Θεάτρου (Δ.Ι.Θ.) και γιορτάζεται στις 27 Μαρτίου.
Το μήνυμα του εορτασμού μεταφράζεται σε όλες τις γλώσσες κάθε χρόνο.

«Δεν κάνουμε θέατρο για το θέατρο. Δεν κάνουμε θέατρο για να ζήσουμε. Κάνουμε θέατρο για να πλουτίσουμε τους εαυτούς μας, το κοινό που μας παρακολουθεί κι όλοι μαζί να βοηθήσουμε να δημιουργηθεί ένας πλατύς, ψυχικά πλούσιος και ακέραιος πολιτισμός στον τόπο μας», πρέσβευε ο ιδρυτής του Θεάτρου Τέχνης, Κάρολος Κουν (1908-1987).

Οι μαθητές του σχολείου μας γιορτάζοντας την Παγκόσμια ημέρα Θεάτρου, παρακολούθησαν τη θεατρική παράσταση «Τα ψηλά βουνά» βασισμένη στο κλασικό βιβλίο-αναγνωστικό του Ζαχαρία Παπαντωνίου. Οι μαθητές  γνώρισαν τους ήρωες του βιβλίου, διασκέδασαν με τις περιπέτειες τους στα ψηλά βουνά, ανακαλύπτοντας τα μηνύματα  του συλλογικού πνεύματος , της κοινωνικής αλληλεγγύης και της ατομικής αυθυπαρξίας , κυρίως όμως την αφύπνιση της  οικολογικής συνείδησης για την προστασία των φυσικών πόρων μέσα από την αγάπη της φύσης και του βουνού.