«10η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού – Ευρωπαϊκή Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού 2023»

Σήμερα Παρασκευή 29 Σεπτεμβρίου 2023 γιορτάστηκε από το σχολείο μας η «10η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού 2023  , στο πλαίσιο εναρμόνισής της με την Ευρωπαϊκή Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού», με κοινό σύνθημα «Η Κίνηση δίνει Ζωή». Το Σχολείο μας υλοποίησε αθλητικές δράσεις/δραστηριότητες , εντός και εκτός του σχολικού χώρου, καθ΄ όλη τη διάρκεια του σχολικού ωραρίου, προκειμένου να αναδείξει  τη θεμελιώδη σημασία της σωματικής άσκησης και του αθλητισμού για την υγεία και την ευημερία του ατόμου. Στο πλαίσιο αυτό και έχοντας ως βασική επιδίωξη την αύξηση της φυσικής δραστηριότητας, πραγματοποίησε τις παρακάτω αθλητικές δράσεις/δραστηριότητες:

-Δρόμος Υγείας και Ευεξίας: περπάτημα

-Ενημέρωση και παρουσίαση πρώτων βοηθειών από μέλη του Ελληνικού Ερυθρού Σταυρού

-Ενημέρωση και διοργάνωση δραστηριοτήτων με παιγνιώδη τρόπο από μέλη ποδοσφαιρικής ακαδημίας της πόλης μας

-Δημιουργία αφίσας