ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΣΕ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΓΩΓΗΣ ΥΓΕΙΑΣ

Πολλές φορές στο περιβάλλον του σχολείου, του σπιτιού ή στον χώρο του παιχνιδιού συμβαίνουν σοβαρά ή όχι ατυχήματα για τα οποία δεν γνωρίζουμε τι πρέπει να κάνουμε. Σκοπός της δράσης ήταν να ενημερωθούν οι μαθητές για τα είδη των ατυχημάτων και αποκτήσουν βασικές γνώσεις στον τομέα των πρώτων βοηθειών, που δεν απαιτούν ιδιαίτερες ικανότητες ή διάβασμα.

Στο πλαίσιο των εργαστηρίων δεξιοτήτων στην ενότητα Εθελοντισμός, σήμερα 15/04/2024 οι μαθητές της Στ τάξης του σχολείου μας συμμετείχαν σε Πρόγραμμα Αγωγής Υγείας από την  1 ΤΟΜΥ Κομοτηνής με θέμα :Πρώτες Βοήθειες.

Με μεγάλη προσοχή και ενδιαφέρον,  οι μαθητές παρακολούθησαν την παρουσίαση των υπευθύνων του προγράμματος, διατύπωσαν ερωτήματα και απορίες και αξιολόγησαν τη δράση δημιουργώντας τον πίνακα αναφοράς με τα πιο συχνά ατυχήματα και τους τρόπου που μπορούμε να τα αντιμετωπίσουμε.