Εκπαιδευτική επίσκεψη των μαθητών της Δ τάξης στο Μουσείο Καραθεοδωρή στην Κομοτηνή

Σήμερα Δευτέρα 13/11/2023 οι μαθητές της Δ τάξης πραγματοποίησαν εκπαιδευτική επίσκεψη στο Μουσείο Καραθεοδωρή που στεγάζεται στο κτίριο της Δημοτικής Βιβλιοθήκης Κομοτηνής , όπου τα παιδιά  περιηγήθηκαν στο χώρο και ήρθαν σε επαφή με τα εκθέματα της συλλογής του μουσείου(αντικείμενα, βιβλία, αλληλογραφία) του Κωνσταντίνου Καραθεοδωρή   γνώρισαν την πορεία του στην Ευρώπη, στα μέρη που διδάχτηκε και δίδαξε. Ακολουθώντας το εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Πολίτης της Ευρώπης» μέσα από ένα γεωγραφικό παζλ.

Στόχος ήταν να γνωρίσουν τα παιδιά το μουσειακό αντικείμενο, να γνωρίσουν το μεγάλο Έλληνα επιστήμονα, να διασκεδάσουν μαθαίνοντας, συνδυάζοντας τη γεωγραφία και την ιστορία.