ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΤΩΝ ΜΑΘΗΤΩΝ ΤΗΣ Έ ΤΑΞΗΣ ΣΤΟ ΚΕ.ΠΕ.Α ΜΑΡΩΝΕΙΑΣ

Την Παρασκευή 08 Δεκεμβρίου 2023, οι μαθητές της Ε τάξεις του σχολείου, συνοδεία της εκπαιδευτικού κ. Παπαδοπούλου Αικατερίνης συμμετείχαν σε πρόγραμμα περιβαλλοντικής εκπαίδευσης με τίτλο «Με Την Πνοή Του Ανέμου … Στα Αιολικά Πάρκα Της Ροδόπης». Οι μαθητές επισκέφτηκαν πρώτα τις εγκαταστάσεις του ΚΕ.ΠΕ.Α Μαρώνειας στον Ίμερο και αφού ενημερώθηκαν από την υπεύθυνη και παρακολούθησαν σχετικό βίντεο αναχώρησαν για την Β.Ι.Π.Ε  Κομοτηνής και συγκεκριμένα στο εργοστάσιο παραγωγής  Ηλεκτρικής ενέργειας όπου έγινε ξενάγηση στον χώρο και δόθηκαν οι κατάλληλες πληροφορίες για τον σκοπό  λειτουργίας του.

Σκοπός του περιβαλλοντικού προγράμματος ήταν οι μαθητές-τριες να μάθουν:

Α) πως παράγεται η ενέργεια, μέσα από βιωματικά εργαστήρια ρομποτικής

Β)να συγκρίνουν την ενεργειακή απόδοση διαφορετικών πηγών ενέργειας

Γ)να γνωρίσουν τον άνεμο ως πηγή ενέργειας από τα αρχαία χρόνια μέχρι σήμερα

Δ)να συνδέσουν τα μεγάλα περιβαλλοντικά προβλήματα (φαινόμενο θερμοκηπίου – κλιματικές αλλαγές – απειλή της βιοποικιλότητας) με τη χρήση της ενέργειας,

Ε)να κατανοήσουν ότι μπορούν να συμβάλλουν στην αντιμετώπιση του ενεργειακού προβλήματος με την εξοικονόμηση της ενέργειας με την αλλαγή στάσεων και συμπεριφορών στην καθημερινή πρακτική.