Η Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου

Η Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου διοργανώνεται κάθε χρόνο από το Πανευρωπαϊκό Δίκτυο Εθνικών Κέντρων Ενημέρωσης και Επαγρύπνησης INSAFE (https://www.betterinternetforkids.eu), με στόχο την προώθηση της ασφαλέστερης και πιο υπεύθυνης χρήσης των Online τεχνολογιών και των κινητών τηλεφώνων, ιδίως μεταξύ των παιδιών και των νέων σε όλο τον κόσμο

Η Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου γιορτάζεται παγκοσμίως κάθε Φεβρουάριο για να προωθήσει την ασφαλή και θετική χρήση της ψηφιακής τεχνολογίας για παιδιά και νέους και να εμπνεύσει μια εθνική συζήτηση σχετικά με τη χρήση της τεχνολογίας με υπευθυνότητα, σεβασμό, κριτική και δημιουργική. Η Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου 2022 είναι στις 8 Φεβρουαρίου και θα γιορταστεί με θέμα «Όλη η διασκέδαση και τα παιχνίδια; Εξερευνώντας τον σεβασμό και τις σχέσεις στο διαδίκτυο».

Από το παιχνίδι και τη συνομιλία, μέχρι τη ροή και το βίντεο, οι νέοι διαμορφώνουν τους διαδραστικούς χώρους ψυχαγωγίας στους οποίους ανήκουν. Η Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου 2022 γιορτάζει τον ρόλο των νέων στη δημιουργία ενός ασφαλέστερου Διαδικτύου, είτε παίζουν παιχνίδια και δημιουργούν περιεχόμενο είτε αλληλεπιδρούν με τους φίλους και τους συνομηλίκους τους.

οι μαθητές της ΣΤ΄τάξης του σχολείου μας συμμετείχαν στη διαδικτυακή εκδήλωση για την Ασφαλή Πλοήγηση στο Διαδίκτυο που διοργάνωσε το SaferInternet4Kids