3 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΑΤΟΜΩΝ ΜΕ ΑΝΑΠΗΡΙΑ

Όλοι μαθητές του σχολείου την εβδομάδα αυτή ασχολήθηκαν με δράσεις και δραστηριότητες που είχαν σαν αποτέλεσμα την ευαισθητοποίηση τους σε θέματα ατόμων με αναπηρία.

Στις 3 Δεκεμβρίου του τρέχοντος έτους, κατά τη διάρκεια του ετήσιου εορτασμού των ατόμων με αναπηρία, το θέμα του 2021 είναι «Αγωνιζόμαστε για τα δικαιώματα στη μετα-COVID εποχή», οι μαθητές της ΣΤ τάξης του σχολείου μας αποφάσισαν να γιορτάσουν τις συνεισφορές και τα επιτεύγματα των ατόμων με αναπηρία και κατανοήσουν τη σημασία της άρσης των εμποδίων για τα άτομα με αναπηρία. Η ενσωμάτωση των ατόμων με αναπηρία αποτελεί ουσιαστική προϋπόθεση για την προάσπιση των ανθρωπίνων δικαιωμάτων, τη βιώσιμη ανάπτυξη, την ειρήνη και την ασφάλεια

Το Braille είναι ένα απτικό σύστημα γραφής και ανάγνωσης και αποτελείται από την αναπαράσταση αλφαβητικών και αριθμητικών συμβόλων με χρήση έξι κουκκίδων. Τα μοτίβα κουκκίδων αντιστοιχίζονται σε κάθε γράμμα και αριθμό, αλλά αντιπροσωπεύουν επίσης μουσικά, μαθηματικά και επιστημονικά σύμβολα .Η γραφή Braille ήταν ένα βασικό εργαλείο για άτομα με τυφλά ή με μειωμένη όραση η γραφή Braille είναι ζωτικής σημασίας στο πλαίσιο της εκπαίδευσης, για να επιτρέψει την ελευθερία έκφρασης και γνώμης και, ευρύτερα, να ενισχύσει την κοινωνική ένταξη, όπως αντικατοπτρίζεται στον Στόχο Βιώσιμης Ανάπτυξης 4, ο οποίος εστιάζει στη χωρίς αποκλεισμούς και δίκαιη ποιότητα εκπαίδευσης και προώθηση ευκαιριών δια βίου μάθησης για όλους.

Οι μαθητές της ΣΤ τάξης στέλνουν τις ευχές τους με τη μέθοδο Braille.

Με αφορμή την 3η Δεκεμβρίου Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με αναπηρία οι μαθητές της Δ τάξης του σχολείου μας παρακολούθησαν  μια ταινία μικρού μήκους με τίτλο «βλέπω… νιώθω… ακούω» με σκοπό την ενημέρωση και ευαισθητοποίηση τους πάνω στα ζητήματα της ισότητας και της αποδοχής της διαφορετικότητας.

Συζήτησαν για τα δικαιώματα των ατόμων με αναπηρία και την αναγκαιότητα της διασφάλισης της ισότιμης πρόσβασης όλων των μαθητών στην εκπαίδευση , μέσα από την καλλιέργεια ενός κλίματος ενότητας και αλληλοσεβασμού.

Στα πλαίσια αυτής της δράσης φτιάξαμε και την παρακάτω κατασκευή .» Η μαγεία του να είσαι διαφορετικός»

Όλα τα παιδιά είναι ίσα!    Από τους μαθητές της Ε τάξης