Βιβλιοπαρουσίαση

Στα πλαίσια του προγράμματος φιλαναγνώσιας που ανέλαβε η Α΄ και ΣΤ΄ τάξη του δημοτικού σχολείου μας και με αφορμή την Παγκόσμια ημέρα παιδικού βιβλίου που είναι 2 Απρίλιου 2018, καλέσαμε την κα Ευδοκία Ποιμενίδου Χατζηδημητρίου, συγγραφέα παιδικών βιβλίων με λαϊκά και όχι μόνο, παραμύθια. Η βιβλιοπαρουσίαση έγινε τη Δευτέρα 29 Ιανουάριου ,αρχικά στους μαθητές της Γ΄, Δ΄,Ε΄και ΣΤ΄τάξης και στη συνέχεια στους μαθητές της Α΄τάξης.Κατά τη διάρκεια της βιβλιοπαρουσίασης αφηγήθηκε το λαϊκό παραμύθι <<το αθάνατο νερό>> στους μαθητές των μεγάλεων τάξεων  και τις <<τρείς νεράιδες>> στους μαθητές της Α΄τάξης, απο το βιβλίο της <<παραμύθια ,αλήθεια>>.Ακολούθησε συζήτηση και ερωτήσεις μεταξύ των παιδιών και της συγγραφέα.